Pokud hledáte inspiraci pro zdobení velikonočních kraslic, nahlédněte také do jedinečného světa krajkové nádhery vyřezávané na skořápkách vyfouknutých vajíček.
Vyřezávání vaječných skořápek znali už staří Číňané, teprve dnešní nástroje a technologie ale dovolují takovou rozmanitost vzorů a technik, že se krajková vejce prezentují jako samostatný výtvarný obor. Vyřezat skořápku vajíčka tak, aby z ní vzniklo neopakovatelné umělecké dílo, vyžaduje hodiny trpělivé precizní práce s miniaturními vrtáčky a bruskami. Z rukou skutečných mistrů se pak z křepelčích, slepičích, husích, ale i pštrosích vajec stávají opravdové skvosty.

Jedním z výtvarníků, kteří se této tvorbě věnují, je Američan Alan W. Rabon, zakladatel Cechu dekorativních umělců ve Spojených státech amerických. Alan se už od 13 let věnoval dekorativní malbě, v dospělosti pak restaurování historických objektů, později navrhoval a tvořil šperky. Od roku 2003 se téměř výhradně zaměřil na vyřezávání vaječných skořápek. Jeho úžasná řezbářská práce a dokonalé zpracování dělá z každého vajíčka originální umělecké dílo.

V roce 2007 byl Alan W. Rabon na žádost Laury Bushové pověřen vyřezáním oficiálního prezidentského Pamětního velikonočního vajíčka.
V Evropě je známější dílo Alexandra Volka, ruského výtvarníka žijícího v Německu. V jeho tvorbě se mnohem více objevují figurální a architektonické motivy. Vedle motýlků a jednorožců tak na Volkových dílech najdeme Eiffelovku nebo třeba Tádž Mahal. Celkově působí Volk díky novým ornamentálním prvkům oproti tradičnímu Rabenovi moderně a dynamicky. Právě rozmanitost trendů, a to nejen těchto dvou umělců, dává tušit, že křehká krása vyřezávaných vajíček si najde mnoho obdivovatelů.